Fotografia – jak zrobić dobrą fotkę?
Każdy z nas chciałby umieć dobrze fotografować. W końcu takie ładne zdjęcia z wakacji możemy potem ciekawie oprawić i powiesić, dzięki czemu zbudujemy ciekawą atmosferę w mieszkaniu. Pozostaje jednak zasadnicze pytanie – jak nauczyć się robić dobre zdjęcia?
Co buduje dobrą fotografię?
Zastanówmy się przez chwilę, w jaki sposób powstaje naprawdę dobre zdjęcie. Czym ono w zasadzie się charakteryzuje? Otóż na pewno moment musiał być dobry. Innymi słowy każdy fotograf musi mieć w sobie coś z reportera – umiejętność zauważenia jakiegoś obrazu, wychwycenia sceny itd. Ponadto dobra fotografia, podobnie zresztą jak grafika, to technika i struktura. Fotografia ma pewne zasady kompozycji, które musimy mieć na uwadze.
Sposoby nauki fotografii
Jeśli zatem chcemy podszkolić umiejętności fotograficzne, to warto na pewno wybrać się na kurs z zakresu fotografii. Na takim kursie poznamy podstawowe słownictwo oraz dowiemy się, jak operować trybem manualnym i innymi trybami ręcznymi.
Dobrym pomysłem jest także przeglądanie pism, książek, gazet. Jednak pamiętajmy, że generalnie nie chodzi tu o to, aby wyryć się na pamięć jakiś formułek. Ważniejsze jest „obycie z fotografią”. Po pewnym czasie zauważymy, że coraz łatwiej jest nam ocenić, które zdjęcie jest wykonane poprawnie, które zaś nie.
Na koniec oczywiście trzeba ćwiczyć, eksperymentować, bawić się. Pamiętajmy, że fotografia może być dla nas zabawą, rozrywką – w tym nie ma absolutnie nic złego!
Talent fotografa – i co dalej?
Co zaś możemy zrobić, jeśli odkryjemy, że mamy w sobie zadatki na fotografa? Oczywiście możemy pójść w kierunku profesjonalnej fotografii. Tu jednak warto na krótko się zatrzymać i opisać, jak wygląda taki zawód.
Przede wszystkim fotograf fotografowi nierówny. Warto zauważyć, że na rynku działają obecnie zupełnie różni fotografowie. Jedni specjalizują się w reportażu, inni w sesjach, a jeszcze inni w fotografii klubowej, czy dla restauracji.
Fotograf to także o tyle specyficzny zawód, że nie potrzeba tu mieć ukończonej żadnej konkretnej szkoły wyższej. Oczywiście na filmówce dostępny jest kierunek fotografia i choć stanowi on zawsze bardzo duży atut i umożliwia pracę w filmie, to jednak nie jest warunkiem koniecznym.
Decydując się jednak na fotografię, trzeba mieć na uwadze, że jest to raczej wolny zawód. Sami musimy znajdować zlecenia, dbać o sprzęt, a pensja jest niestabilna, choć oczywiście może być wysoka.