Zawód grafik komputerowy

Świat XXI wieku spokojnie można nazwać światem komputerów i gier komputerowych. Obecnie żyjemy w zasadzie na pół w wirtualnym i na pół w rzeczywistym świecie. Co więcej – generalnie osoby zajmujące się szeroko pojętym światem komputerowym postrzegane są za osoby sporo zarabiające, zaś zawód grafika komputerowego cieszy się coraz większą estymą. Czy jednak rzeczywiście warto wybierać ten zawód? Jakie są jego wady i zalety?

Zalety grafiki komputerowej

Zacznijmy od zalet tego zawodu.

1) Samodzielność

Przede wszystkim graficy komputerowi w dużej mierze pracują po prostu na własną rękę. Oznacza to, że mogą sami sobie ustalać godziny pracy czy sposób pracy. Często także istnieje możliwość pracy z domu. Pamiętajmy jednak o tym, że choć jest to zaleta, to jednak niesie ona ze sobą pewne niebezpieczeństwa – trzeba być naprawdę zdyscyplinowanym i lubić tę pracę.

2) Kreatywność

Warto także dodać, że jest to jeden z najbardziej kreatywnych zawód. Dzięki temu nie grozi nam zbytnio takie zjawisko jak wypalenie zawodowe.

3) Wysoka pensja

Nie jest także żadną tajemnicą, że grafik komputerowy zarobić może naprawdę sporo – można nawet dojść do kilkunasty tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że takie sumy przeznaczone są dla naprawdę dobrych grafików!

4) Brak konieczności zakończenia studiów

Warto jeszcze dodać, że w zasadzie nie istnieje żadna konieczność ukończenia informatyki czy kierunku plastycznego. Oczywiście jest to najlepsza ścieżka, niemniej jednak wiele osób decyduje się także na samodzielną naukę tego zawodu.

Wady zawodu grafika komputerowego

1) Praca przed komputerem

Warto przede wszystkim podkreślić to, że grafik komputerowy praktycznie cały swój czas spędza właśnie przed ekranem monitora. W związku z tym niestety pojawiają się pewne problemy zdrowotne, związane przede wszystkim z układem kostno- stawowym, oczami a także bóle głowy.

2) Duża konkurencja

Pamiętajmy także, że obecnie coraz więcej osób chce zostać grafikami komputerowymi. Konkurencja zatem jest spora. Ponadto trudno przewidzieć, jak za kilka lat będzie się kształtowała praca w tym zawodzie. Obecnie bowiem jest to fach dość młody i w zasadzie przeznaczony głównie dla młodszych osób. Istnieje zatem pewne ryzyko, że nasi następcy, mając od wcześniejszych lat życia wszystkie technologie w zasięgu ręki, będą lepszymi grafikami na starcie, niż my po 10 latach pracy. Nikt zatem nie wie, jak to będzie z pensją grafików za ileś lat…

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *