Mateusz Lomber opowiada – Grafik Freelancer
W dzisiejszych czasach, w dobie rozwoju technologii i globalizacji rynku pracy, coraz więcej profesjonalistów wybiera niezależną ścieżkę kariery jako freelancerzy. Jednak czy warto skontaktować się z niezależnym grafikiem, by stworzyć np. identyfikację wizualną zamiast korzystać z usług specjalistycznej agencji?
Dobry design jak wiadomo to podstawa, a grafik pracujący na własny rachunek jest często o wiele lepszym wyborem niż agencje. Wiąże się to z wieloma aspektami, ale żeby konkretnie odpowiedzieć na te i inne pytania – zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu.
Czy warto zatrudnić grafika freelancera?
Jednym z głównych powodów, dla których warto zatrudnić grafika freelancera, jest elastyczność i dostępność. Freelancerzy pracują na zlecenie, co oznacza, że są dostępni wtedy, gdy potrzebujesz ich usług. Nie musisz angażować ich na stałe, co pozwala Ci zaoszczędzić na stałych kosztach zatrudnienia. Możesz wynająć grafika, gdy masz konkretne projekty do wykonania, co jest szczególnie korzystne w przypadku małych firm o zmiennej skali działalności.
Oczywiście nie tylko na tym kończą się zalety zatrudniania freelancerów. Projektant graficzny, który pracuje z dużą ilością różnorodnych klientów ma o wiele więcej doświadczenia i bardziej rozbudowane portfolio niż osoby pracujące na wyspecjalizowanych stanowiskach w agencjach.
Poza tym, żeby zostać grafikiem freelancerem trzeba posiadać o wiele szersze umiejętności niż tylko np. projekty logo. Projektantem graficznym nie może zostać każda osoba z ulicy, potrzebna jest specjalistyczna wiedza i bardzo dużo czasu.
Outsourcing grafiki pozwala Ci skupić się na kluczowych aspektach swojej działalności. Nie musisz martwić się detalami projektów graficznych ani spędzać czasu na uczeniu się obsługi skomplikowanego oprogramowania graficznego. Możesz zaufać profesjonalnemu grafikowi freelancerowi i skupić się na rozwijaniu swojej firmy.
Jak wygląda projektowanie logo – Kroki
Omówmy sobie teraz jak wygląda projektowanie logo, w tym wypadku przez freelancera.
1. Briefing
Pierwszym krokiem jest rozmowa z grafikiem w celu określenia potrzeb i oczekiwań dotyczących logo. To ważny moment, ponieważ grafik musi zrozumieć, jakie wartości i idee ma reprezentować Twoja firma. Bez tego ani rusz. Przykładowo, jeśli nasza firma zajmuje się sprzedażą karmy dla psów, to po co umieszczać w logotypie delfina?
2. Badanie rynku i konkurencji
Grafik przeprowadza analizę rynku oraz konkurencji, aby stworzyć logo, które wyróżni Twoją firmę. To etap, na którym opiera się strategia projektowania. Nikt nie chciałby mieć identycznego logotypu jak konkurencja, czyż nie?
3. Tworzenie koncepcji
Na podstawie zebranych informacji grafik tworzy różne koncepcje logo. Mogą to być szkice, rysunki lub komputerowe wizualizacje. Aktualnie wykonuje się również projektowanie graficzne z użyciem sztucznej inteligencji, które znacząco skraca czas realizacji.
4. Projektowanie
Po wybraniu jednej z koncepcji, grafik przystępuje do szczegółowego projektowania logo. Jest to moment, w którym kształtują się wszystkie elementy graficzne.
5. Prezentacja i poprawki
Grafik prezentuje swoją propozycję logo klientowi. Na tym etapie mogą pojawić się sugestie i uwagi, które doprowadzą do ewentualnych poprawek.
6. Finalna wersja
Po zaakceptowaniu projektu przez klienta, projektant graficzny dostarcza finalną wersję logo w odpowiednich formatach i rozmiarach.
7. Wdrożenie
Logo jest gotowe do wdrożenia na stronie internetowej, materiałach reklamowych i innych nośnikach.
W rozpisce wygląda to dość łatwo, ale gdyby takie było, to każdy sam projektowałby swoje logotypy i inne grafiki. Warto o tym pamiętać.
Projektowanie graficzne przy użyciu AI
Sztuczna inteligencja w projektowaniu graficznym to zastosowanie algorytmów i technologii uczenia maszynowego do tworzenia, modyfikowania i optymalizacji grafik i projektów. Dzięki temu projektanci mogą osiągnąć efektywniejszą i bardziej kreatywną pracę, a także dostosować się do coraz bardziej wymagających oczekiwań klientów. Jak wiadomo świat idzie cały czas do przodu, a samo użycie sztucznej inteligencji praktycznie stało się codziennością. Wiele osób nie wyobraża sobie pracy bez narzędzi bazujących na AI, bo niesamowicie przyspiesza prace.
Stwórz strony internetowe z profesjonalnym freelancerem
Jeśli jesteś na etapie tworzenia brandu i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego jak wygląda projektowanie graficzne z użyciem sztucznej inteligencji, to zapraszamy do kontaktu ze specjalistą z dziedziny grafiki i projektowania stron internetowej – Mateusz Lomber – Grafik Freelancer, chętnie doradzi i odpowie na wszystkie pytania, a dodatkowo pochwali się rozbudowanym portfolio związanym z branżą graficzną.
Tak doświadczony freelancer z pewnością dorówna doświadczeniu niejednej agencji, a przy okazji będzie zdecydowanie tańszy. Dodatkowo nie musisz podpisywać skomplikowanej umowy, która przyprawia o zawrót głowy. Zachęcamy do korzystania z usług freelancera.
Materiał zewnętrzny