Zalety i wady pracy fotografa
Zastanawiasz się, czy fotografia to zawód idealny dla Ciebie? Chcesz spróbować swoich sił w tym zawodzie? Przeczytaj koniecznie zatem poniższe zestawienie wad i zalet. Co jednak istotne – choć generalnie uznaje się coś – np. wahające się zarobki – za wadę, dla niektórych osób nie jest to większą niedogodnością. Jak zatem wyglądają uniwersalne zalety i wady pracy fotografa?
Zalety pracy fotografa
Zacznijmy od przyjemniejszej części, czyli od zalet. Jakie możemy je wymienić?
1) Kreatywność
Na pewno jest to niezwykle kreatywna praca. Cały czas się czegoś, uczymy, nie siedzimy w biurze, wychodzimy, jesteśmy wśród ludzi albo przyrody. Ponadto dużo wyjeżdżamy, czasem nawet w odległe rejony świata.
2) Brak konieczności specjalistycznego wykształcenia
Oczywiście możemy skończyć filmówkę czy jakieś kursy i na pewno będzie to świetnym doświadczeniem. Ponadto w niektórych dziedzinach fotografii, jak np. w filmie, takie wykształcenie w zasadzie jest potrzebne. Jednak dość generalnie podchodząc do tematu, to będąc fotografem musimy robić dobre zdjęcia – nikt nie będzie nas pytał skąd wiemy, jak to robić.
3) Zarobki
Warto także zauważyć, że fotograf może też całkiem sporo zarobić. Oczywiście tu jednak sami musimy dążyć do wyższych zarobków, niemniej jednak istnieje taka możliwość.
Wady zawodu fotografa
Jak zaś przedstawiają się wady tego zawodu?
1) praca na własną rękę
Tu nie do końca wiadomo, czy fakt ten zaliczyć do wad czy do zalet. Bowiem z jednej strony pracując na własną rękę, nie mamy stałej pensji, musimy się wewnętrznie zdyscyplinować i zmotywować do wykonywania pracy oraz jesteśmy zobowiązani dbać o własny sprzęt. Jednak z drugiej strony zyskujemy wolność w wyborze zleceń, czy godzin pracy.
2) zmieniająca się pensja
Z poprzednim punktem nierozerwalnie wiąże się fakt, że pensja w zawodzie fotografa rzadko kiedy jest stała. Najczęściej zależy ona po prostu od ilości zleceń danego miesiąca.
3) własny sprzęt
Tu dochodzimy do bardzo ważnej kwestii, a mianowicie do konieczności posiadania własnego sprzętu. Co więcej – praktycznie cały czas musimy tu coś dokupywać, dbać o niego itp. A to wszystko pochłania nam naprawdę dość sporo wydatków.
Podsumowując można powiedzieć, że zawód fotografa na swój sposób bardzo podobny jest do zawodu grafika komputerowego. Jest to branża, w której możemy wyłamać się ze schematu, pracować tylko na własny koszt, ale z drugiej strony nie prowadzimy artystycznej bohemy – musimy dbać o nasze interesy.